O nas

Działalność jeździecka związana ze Stadem Ogierów w Kwidzynie

Zanim, w 1952 roku powstała przy Stadzie Sekcja Jeździecka, sporadycznie inicjowali działalność sportową: dyrektor Adam Sosnowski oraz kierownik ZT Mieczysław Nesterowicz.

 

Pierwszym trenerem Sekcji był w latach 1952-1960 kierownik ZT L. Kon.

Następnie w latach 1960-1963 zastępca dyrektora Stada Władysław Tomaszewski.

 

W latach 1963-1970, funkcję kierownika ZT i trenera pełnił Andrzej Orłoś, startując jednocześnie w zawodach.

Dzięki heroicznym wysiłkom walczącego o przetrwanie polskiego jeździectwa w nowych realiach mjr. Leona Kona 12 listopada 1950 roku w Warszawie przy ulicy Myśliwieckiej odbyły się pierwsze po wojnie zawody o charakterze ogólnokrajowym. Kwidzyn reprezentowali min.: Józef Wijaczka na ogierze Admirał III, Świątkowski na ogierze Narwik, Franciszek Rudasz na ogierze Lehar.

Pierwszymi członkami sekcji jeździeckiej LZS „Ogniwo” byli pracownicy stada min.: bracia Jan i Stanisław Kubiakowie, Stanisław Pietkowski, Mieczysław Drabik, Tadeusz Daniluk, bracie Gerard i Ditter Szulenowie.

Pierwszy medal na Mistrzostwach Polski zdobył w 1957 roku skoczek-Jan Kubiak na Erotyku.

W 1958 roku Jan Kubiak na Krokoszu i Erotyku wystartował w Rzymie i Nicei na zawodach międzynarodowych. W tym samym roku startując na Waregu wchodził w skład ekipy, która w Budapeszcie zajęła II miejsce w Pucharze Narodów.

Rok 1960 Olimpiada w Rzymie, Andrzej Orłoś startuje na Klarysie rezerwowym koniu zajmując XVII miejsce.

Rok 1963 Stanisłww Kubiak na Botwidzie wygrywa w CHIO w Akwizgranie w konkursie o nagrodę Prezydenta Miasta.

W 1964 roku Sekcja Jeździecka została włączona do Ludowego Klubu Sportowego „Nadwiślanin”. Był to rok owocny w sukcesy. W VI MP juniorów w skokach Jacek Goszczyński na Dysprozie zdobył pierszy dla Kwidzyna medal w tej kategorii wiekowej. Na pierwszych powojennych CHIO w Polsce w Olsztynie nasza ekipa zwyciężyła w Pucharze Narodów. Startował w nich Stanisław Kubiak na koniu FLis.

W 1965 roku na ME w Moskwie Babiercki na Volcie zdobywa złoty medal dla Polski.

W 1968 roku Kwidzyn na Olimpiadzie w Meksyku reprezentuje Cirrus uprzednio dosiadany przez Kubiaka.

Lata 1976 do 1987 to okres kiedy treningiem w Sekcji Jeździeckiej LKS zajmowało się małżeństwo Zagor. Kwidzyn był corocznie latem ośrodkiem przygotowań do ME juniorów, na których kilkakrotnie Polacy zdobywali medale.

Kulminacyjnym momentem była Olimpiada w Moskwie w roku 1980, gdzie Polskę reprezentowało wtedy trzech kwidzyniaków tj. Daniluk na Lnie, Hartman na Nortonie i Zagor na Heliosie.

Rok 1992 to bezapelacyjny sukces Jacka Krukowskiego zakończony startem na Olimpiadzie w Barcelonie na Ibisie. Najlepsze XXXIII miejsce wśród Polaków tylko potwierdziło konsekwencję w realizacji życiowych celów przez Jacka. Już od najmłodszych lat charakteryzował się wśród kwidzyńskiej, jęździeckiej młodierzy pieczołowitością, starannością i zacięciem. Zawsze osiągał to co sobie zaplanował.

Lata 1993-1995 to okres bogaty w sukcesy juniorów Jacka Zagora i Łukasza Jończyka, podstawą osiągnięć tych młodych obiecujących zawodników były konie użyczone przez starszych kolegów: Grey od Pawłowskiego i Zagłoba od Mieczysława Zagora.

Strony: 1 2 3 4